اخبار,اخبار بین الملل ,گروه تروریستی القاعده

 

اخبار بین الملل - رویای بنیانگذاران القاعده در حال تحقق است؟!

ویدئوی منتشر شده پس از مرگ آمدی کولیبالی عامل حمله به فروشگاه یهودیان در پاریس در یک گروگانگیری که به مرگ پنج تن و از جمله وی منجر شد، از بیعت وی با داعش از سویی و همراهی وی با عاملان حمله به دفتر نشریه شارلی ابدو از سوی دیگر خبر می‌دهد. در حالی که عاملان حمله به نشریه فرانسوی، خبر از عضویت خود در شاخه یمن القاعده می‌دادند. اگر چه این می‌تواند نشانه یک تناقض باشد اما از سوی دیگر محقق شدن رویای بنیانگذاران القاعده نیز هست!

به گزارش «تابناک»، در حالی که گروه القاعده و خلافت خودخوانده داعشی در ماه‌های گذشته رابطه‌ای غیردوستانه داشته‌اند و حتی جبهه التصره شاخه القاعده در سوریه و گروه داعش درگیر نبردهایی خونین بوده‌اند، ارتباط برادران کواشی وابسته به القاعده و کولیبالی وابسته به داعش خبری تا حدی متناقض به نظر می‌رسد ولی مرور حوادث ماه‌های اخیر، این گزینه را مطرح کرده است که سرانجام رویای بنیانگذاران القاعده در باره آینده حرکت آنها در حال تحقق است.

هر دو گروه داعش و القاعده به تحسین عملیات‌های پاریس پرداخته‌اند ولی از ابتدای سال گذشته میلادی این دو گروه با یکدیگر درحال نبرد بوده‌اند. اعلام خلافت توسط البغدادی چالشی مهم در برابر موقعیت ایمن الظواهری رهبر فعلی القاعده محسوب می‌شود و در طرف مقابل، القاعده و از جمله شاخه یمن آن ادعای خلافت البغدادی را رد کرده‌اند. با وجود شایعاتی که در مورد مذاکرات دو طرف در سوریه برای نوعی مصالحه مطرح بوده ولی ظاهرا فعلا درگیری بین دو گروه ادامه خواهد داشت.

همین واقعیت است که همکاری عاملان دو حادثه پاریس را قابل توجه می‌سازد. در حالی که در روز اول حادثه و پیش از ورود کولیبالی به ماجرا، سوال این بود که آیا مدیریت اقدام برادران کواشی در دست القاعده است یا داعش؛ اکنون بهترین پاسخ موجود این است که گفته شود هم داعش و هم القاعده و یا این که نه القاعده و نه داعش!

کارشناسان غربی و از جمله کلینت واتس از انستیتو تحقیقات سیاست خارجی، حملات تروریستی علیه را به سه دسته کلی تقسیم می‌کنند.

دسته اول حملاتی با هدایت مستقیم هستند، مانند حمله یازده سپتامبر و یا برنامه‌هایی که القاعده شاخه شبه جزیره عربستان (القاعده یمن) برای بمب‌گذاری طراحی کرده بودند.

دسته دوم حملاتی هستند که ناشی از قرار گرفتن عامل آنها تحت تاثیر آموزه‌های القاعده هستند. حمله تروریستی اخیر در کانادا و یا حمله اخیر سیدنی، حملاتی از این دست هستند.

حالت سومی هم وجود دارد که به اصطلاح «حملات شبکه‌ای» نامیده می‌شوند در این حالت، افرادی وجود دارند که مدتی را با یک سازمان بزرگتر گذرانده‌اند ولی گروه کوچکی را تشکیل می‌دهند که گروه اصلی نظارت چندانی هم بر آنها ندارد. عملیات برادران کواشی و کولیبالی از این دست محسوب می‌شود.

ممکن است داعش و القاعده دشمنانی قسم‌خورده برای یکدیگر محسوب شوند ولی هواداران انها در کشورهای دیگر، چنین رابطه‌ای با یکدیگر ندارند. آنها ایدئولوژی و اهدافی تقریبا مشابه دارند.

در واقع حوادث پاریس، نتیجه تلخی بود که از زمان تجاوز آمریکا به عراق و اشغال این کشور، بسیاری انتظار آن را می‌کشیدند. از سوی دیگر پیش‌بینی می‌شود در سالهای آینده تعداد بیشتری از نیروهای بنیادگرا کشورهایی مانند عراق و سوریه را ترک کرده و به کشورهای اروپایی بر خواهند گشت یا این که راهی کشورهایی مانند لیبی خواهند شد. نسل جدید این افراد اگر چه در عراق و یا سوریه ممکن است دشمنانی خونی باشند ولی در سرزمین‌های جدید، گروه‌های کوچک هماهنگی را شکل خواهند داد.

آن چیزی که اکنون در پاریس اتفاق افتاده و در ادامه گسترش خواهد یافت، جلوه‌ای از آن چیزی است که برخی از استراتژیست‌های جریاناتی مانند القاعده از سالها پیش رویای آن را در سر داشتند، جنبشی گسترده ولی با رابطه‌های گروهی و اجتماعی نه چندان جدی؛ ابومصعب السوری از سالها پیش، یک چنین جنبش گسترده اجتماعی را هدف غایی رهبران القاعده دانسته بود.
اخبار بین الملل - تابناک

 رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.