نوسان اندک سکه و دلار

نوسان اندک سکه و دلار

نشانه‌های افت قیمت در بازار داخلی

بهای طلا در بازارهای جهانی که در این روزها امیدی برای کاهش قیمت‌های بازار داخلی فراهم کرده است، در مرز 1400 دلار نوسان دارد. در نظرسنجی‌های انجام شده برای تغییر قیمت آن در هفته جدید کاری بازارهای جهانی، امکان تقلا برای افزایش قیمت طلا مطرح شده است.

در تازه‌ترین نظرسنجی‌ها از میان 27 نفر که به این نظر‌سنجی پاسخ داده‌اند،17 نفر افزایش قیمت را برای این هفته طلا پیش‌بینی کرده‌اند 4 نفر به کاهش آن رای داده‌اند و 6 نفر نیز تغییر چندانی برای قیمت آن در نظر ندارند. این تعداد که دلالان شمش طلا، بانک‌های سرمایه‌گذاری، معامله‌گران بازارهای آتی، مدیران پولی و تحلیلگران چارت‌های تکنیکال هستند، نظرات مختلفی دارند که بر اساس تجربه کمتر، این نظرسنجی‌ها درست از آب درآمده است.

این نظر سنجی‌ها به طور هفتگی توسط سایت کیتکو انجام می‌شود. نگاهی به افراد شرکت‌کننده در این نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اغلب منافع سازمانی به مباحث علمی در نظر آنها ترجیح دارد و اظهارنظر آنها نیز از این منظر تا حدودی جانبدارانه است. در طول سال قبل کمتر هفته‌ای را می‌توان دید که رای غالب در این نظر سنجی بر قیمت‌های هفتگی منطبق باشد.

با این حال قیمت طلا روند تعادلی در پیش گرفته و از مرز 1325 دلار هفته قبل، بالاتر آمده است. افزایش تقاضا برای خرید در کف قیمت از جمله دلایل مطرح افزایش دوباره قیمت طلا در بازارهای جهانی بوده است. در عین حال انفجارهای آمریکا نیز به نوعی در افت ارزش دلار و نگرانی تورمی نقش داشته که قیمت را به بالا هل داده است.

با این حال آنچه در روزهای اخیر دلیل زیربنایی کاهش قیمت طلا از سطح 1600 دلار مطرح شده، انتظار برای افت تورم و کاهش نرخ رشد اقتصادی در جهان به ویژه کشورهای آسیایی و اروپا است.

در آمریکا همچنان به‌کار گیری برنامه جامع خرید ماهانه 85 میلیارد دلار اوراق قرضه خزانه‌داری و رهنی به دلیل خوشبینی به بهبود شرایط اقتصادی در این کشور، درمحاق است.

درعین حال در تازه‌ترین اجلاس‌های جهانی در حالی که نسبت به سیاست‌های انبساطی کشوری چون ژاپن هشدار داده شده، اما تشدید سخت‌گیری‌های سیاست‌های ریاضتی در اروپا نیز مورد انتقاد واقع شده و تصریح شده که تداوم این شرایط منجر به افزایش نرخ رشد اقتصادی نخواهد شد.

از این رو در صورتی که سیاست‌های انبساطی در اروپا از سر گرفته شود، افزایش نرخ رشد اقتصادی تورم را نیز در پی خواهد داشت و قیمت طلا متاثر از این شرایط ممکن است در آینده افزایش بیشتری را حتی به خود ببیند.

بر خلاف این سناریو، گفته شده که بازارهای جهانی در سال 2011 حدود4 درصد کاهش تورم داشته اند. انتظار می‌رود که نرخ تورم تا پایان سال 2013 در سطح 2 درصد باقی بماند که در این صورت قیمت طلا نیز همراستا با افت میزان تورم، نرخ رشد اقتصادی به وِيژه در بازارهای نوظهور و در حال توسعه، روند کاهشي خود را حفظ کند. برخی برای طلا نوسان بین دو سطح 1200 تا 1400 دلار پیش‌بینی کرده‌اند.

بازار داخلی

مقاومت قیمت‌های داخلی نیز در این راستا تا حدودی برآمده از تجربه بازار است که در مقابل افت هیجانی قیمت در بازارهای جهانی عموما واکنشی همراه با صبوری دارد. با این حال ارزش طلای موجود در سکه بر اساس دلار تقریبا 3500 تومانی و اونس طلای 1400 دلاری در این روزها همچنان از يك میلیون و 153 هزار تومان فراتر نرفته است.

دیروز در بازار اما قیمت سکه همچنان در سطح يك میلیون و 310 هزار تومان باقی مانده بود که فاصله ای تقریبا 157 هزار تومانی را حفظ کرده است.

نیم سکه 680 هزار تومان و ربع سکه 420 هزار تومان فروخته می‌شوند. در این بازار البته سکه تمام بهار تا ساعت 14 نزدیک به 10 هزار تومان نسبت به روز شنبه افت داشت. نیم سکه نیز10 هزار تومان و ربع سکه هم 5 هزار تومان کاهش قیمت داشتند.

هر گرم طلای 18 عیار، اما افزایش داشت و با 1100 تومان افزایش تا 126 هزار و 700 تومان بالا رفت. در بازار ارز قیمت دلار 5 تومان افت نشان می‌دهد. دیروز قیمت آن تا 3515 تومان و حتی 3510 تومان هم تعدیل شد. 

یورو نیز به 4610تومان رسید که 10 تومان کاهش نشان می‌دهد. تغییرات ایجاد شده در قیمت سکه و ارز در حالی جزئی به نظر می‌رسند كه در شرایط فعلی نشان از تسلیم شدن آرام آرام بازار در مقابل ریزش قیمت‌ها دارد.

این موارد در حالی است که خبرهای داخلی از حذف ارز مرجع برای واردات برخی کالاهای اساسی حکایت دارد. نرخ ارز مرجع به روغن، گوشت و برنج وارداتی اختصاص نمی‌یابد، در حالی که به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت سایر کالاها از جمله گندم و نهادهای دامی همچنان ارز مرجع می‌گیرند.

نرخها در مرکز مبادلات ارزیقیمت انواع ارز روز گذشته در این مرکز نسبت به روز شنبه تغییری نداشت. دلار 24 هزار و 755 ریال، یورو 32 هزار و 310 ریال و درهم امارات 6هزار و 740 ریال تعیین شد.

همچنین در این مرکز قیمت لیر ترکیه 13 هزار و 754 ریال و روبل روسیه 782 ریال بدون تغییر باقی ماند. دیروز روپیه هند 459 ریال، یوآن چین 4 هزار و 7 ریال، صد ین ژاپن 24 هزارو 900 ریال فروخته شدند. سایر قیمت ارزها نیز در این مرکز بدون تغییر باقی ماند./دنیای اقتصاد

 

 

 رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.